Nastroje

Obrázok používateľa
vladimir.kotrba
Nováčik

Nastroje

Poslaťod vladimir.kotrba » Ned Nov 29, 2015 10:41 pm

Priatelia, zakladam toto tema, aby som sa podelil s Vami o info, ake nastroje pouzivam na zakladanie ohna. Ako zakladnu vec nosim kresadlo. Piliny si vyrabam obycajnym kovovym struhatkom na ceruzky. Ma dva otvory, vacsi a mensi. Maly konarik nastruham na struzlinky, ktore si pripadne nadrobim na mensie kusky, aby sa ohen podaril na co najmenej pokusov. Pouzivam ho vzdy ked idem zalozit ohen. Funguje to perfektne.
hunter
Nováčik

Re: Nastroje

Poslaťod hunter » Pon Nov 30, 2015 5:25 pm

Ahojte
Vladimir.kotrba
Tak to strouhátko mě nenapadlo. Každopádně super nápad, pokud to není tvoje know how, tak to s dovolením vyzkouším.
Já standartně používám křesadlo, sirky a zapalovač
Pokud zakládám oheň tak většinou jako podpal používám smrkové klestí a jako troud suchou trávu nebo březovou kůru, která výborně chytá. Potom pokračuju většími kousky dřeva.
S tím křesadlem mi trvalo než jsem se to naučil oškrkal jsem ho celé.
Zkoušel jsem i jiné metody jako lupa, pomocí hypermanganu, 9ti voltovou baterkou a drátěnkou a podobné srandy. Co se mi zatím nikdy nepodařilo je bow drill.
Obrázok používateľa
Carthago
Nováčik

Poslaťod Carthago » Pon Nov 30, 2015 6:11 pm

Bowdrill je luxusní věc, nicméně to zabere neúměrně hodně času a snahy :) Je to fajn způsob relaxace, ale nedovedu si představit, že bych byl mokrej a mrznul a jedinou cestou jak si rozdělat oheň je bowdrill :( Na druhou stranu se dá užít dost srandy :D s kámošem jsme se loni vsadili, že jestli venku (klasickej zimní den :D mokro a zima) rozdělá oheň,tak mu koupím flašu :D dopadlo to tak že sníh kolem něj tál spíš z toho jak makal než z ohně :)

PS: zkuste toto, snad to neberete jako něčí reklamu :) https://www.youtube.com/watch?v=h3_y8DC_K88
Obrázok používateľa
contractor21
Nováčik

Poslaťod contractor21 » Str Dec 02, 2015 10:55 am

nazdar,
to struhadko je super napad ! :idea:
ja nosim tiez kresadlo - je to jednoduche ucinne a funguje na 99% :)
ale pre pripad nudze mam vzdy v batohu aj tryskovy zapalovac lebo jeden nikdy nevie , mozes sa zranit a mat funkcu len jednu ruku ...
--
May the Force be with You
Obrázok používateľa
Delewar
Nováčik

Poslaťod Delewar » Str Dec 02, 2015 1:50 pm

Súhlas, veľmi dobrý postreh s tou zranenou rukou.
Jednak je dosť aj smiešne, keď v tých outdorových a survivalových seriáloch majú super nože, super batohy, kompletné vybavenie na prežitie, rôzne novinky a vychytávky a nemajú jeden obyčajný zapaľovač, o váhe 5 gramov :D
Používajú potom handdrill a podobne. Fajn, ak to chcú ukázať ako techniku zapaľovania ohňa na prežitie, lebo aj taká situácia môže nastať. Alebo sú potom ľudia, ktorí sú striktní zástancovia používania len prírodných techník, tam to je o inom...
Nie som povinný byť takým, akým by som mal podľa ostatných byť. Je to ich omyl, nie moje zlyhanie.
R.P. Feyman
BSP
Nováčik

Poslaťod BSP » Str Dec 02, 2015 3:22 pm

To strúhadlo používam aj ja je to veľmi dobrá vec :mrgreen: ale inak nosím zo sebou zápalky v kpztke benzínový zapoľovať a firesteel ;)
1974
Nováčik

Poslaťod 1974 » Uto Dec 08, 2015 8:38 am

Zaujimavý nápad s tým strúhadlom, ja nemusím kresádlá, mám no pre mňa jednorázovè zapalovač a kúsok pevnèho liehu je lepšia voľba. Samozrejme je na mieste ovladat prácu z kresadlom a stálosť, neporuchovosť je mi tiež známa. Mám ho len ako núdzovku.
Bude ďaleko horšie, ako je. A tiež ďaleko lepšie. Ja si počkám.
Obrázok používateľa
SEPTEMBER1998
Nováčik

Poslaťod SEPTEMBER1998 » Uto Aug 16, 2016 7:57 pm

Tak ja a ohen to je ako jing jang.Zvycajne kresadlo trava kus sucheho krovia.... Ale pre prípad mam v ruksaku moje zippo a kedze je vzdy suche ako sahara tak aj 250ml benzinu.Je to barbarstvo ale ohen s timto sa neda nezalozit.Potom mam este telefon na vysokohorsky taxi (dymovnicu) ma to okolo 2800 stupnov ked hory.Uhlikova mora a kus kremena tiez robia svoje ale tam je treba aj prachno.

Späť na

Kto je on-line

Používatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný používateľ nie je prítomný and 1 hosť